Lektury uproszczone- czytanie to klucz.

 

Czytaj lektury uproszczone

Nie wystarczy uczyć się gramatyki, robić ćwiczonka i czytać krótkie czytanki, żeby nauczyć się języka. Trzeba jeszcze mówić, słuchać i czytać. Z tym mówieniem i słuchaniem to większość z nas ma problem na początku (później to zmienimy), ale czytanie nie wymaga już aż takich pokładów śmiałości. Nawet brak słownictwa nie stanowi aż takiego kłopotu, bo można czytać i bez niego. Jak to możliwe? Otóż, istnieją na tym świecie lektury uproszczone.

Sama często korzystałam z takich pozycji i uważam, że są bardzo pożyteczne. Jako średnio zaawansowana nie byłam w stanie przeczytać książki w oryginale, więc sięgnęłam po lekturę uproszczoną. Czytanie sprawiło mi dużo frajdy i satysfakcji, bo…. przeczytałam książkę po angielsku! Nieważne, że książka ta miała ledwo ponad 50 stron o formacie zeszyciku 😀 . Ja wszystko w niej rozumiałam, a przy okazji domyśliłam się znaczenia paru nowych słów! Satysfakcja była ogromna! Dlatego zawsze i wszystkich będę zachęcała do czytania lektur uproszczonych.

Kto je wydaje i gdzie  można dostać lektury uproszczone do angielskiego?

Lektury uproszczone, tzw. readersy ( od nazwy serii i wydawnictw: Penguin Readers, McMillan Readers, Longman Readers, Oxford Readers i wiele więcej) to doskonały materiał do rozpoczęcia samodzielnego czytania. Niektóre z nich wydawane są „jedynie” w formie tekstu z dodanymi ćwiczeniami, dzięki którym sprawdzisz, czy wszystko zostało zrozumiane. Inne dostępne są w całych pakietach: książka, ćwiczenia i CD/mp3 (wow!), z których to lektor swym nienagannym angielskim odczyta cała treść.  Nie będziesz mieć również dylematów typu : ojej, a ja chyba nie dam rady, bo to jednak książka, a ja prawie nic nie umiem.

Każdemu według możliwości

Spokojnie: książki te wydawane są na różnych poziomach zaawansowania, a każdy z nich jest jasno wyjaśniony na tylnej okładce, czyli:
easystarts – (200 words)– proste zdania w czasie teraźniejszym, trochę nowych słów- głównie rzeczowniki i sporo ilustracji.
level 1 – beginner (300 words)– zdania wciąż proste, do tego czas przeszły prosty, spora ilość ilustracji- całość ok 20-30 stron. Książeczki te są przeznaczone dla osób, które lokują się na poziomie A1
level 2 – Elementary (600 words) – zdania są już delikatnie złożone, czas przeszły jest używany swobodnie, jak zwykle (bo o to w tej rozrywce chodzi) dochodzą nowe słowa. Jeśli masz za sobą ponad 50 godzin nauki angielskiego, a dodatkowo znajdujesz się gdzieś pomiędzy A1 iA2, to już warto spróbować. W końcu to około 40 stron małego formatu, który wciąż dopełniany jest ilustracjami.

level 3- pre-intermediate (1200 words) – dla tych, którzy są na poziomie A2 i mają za sobą ponad 100 godzin nauki. Teksty są już trochę bardziej złożone i szczegółowe (nic dziwnego- lektury raptem zaczynają mieć 70-80 stron). Kończymy również z ilustracjami, gdyż czytelnik jest absolutnie gotowy na rozumienie opisów i nie musi się wspomagać obejrzeniem sytuacji na obrazku.

Lektury uproszczone dla bardziej zaawansowanych to:

 

level 4 -intermediate ( 1700 words) – książki te są już obszerniejsze, stawiają na dyskusję przed i po przeczytaniu książki , na konstruowanie złożonych wypowiedzi zarówno ustnych, jak i pisemnych.

level 5- upper-intermediate ( 2300 words) – wedlug mnie,  najwięcej skorzystają na nich osoby, które osiągnęły poziom B1 . Słownictwo nie jest szczególnie skomplikowane i wierzę, że student na tym poziomie nawet jeżeli znajdzie nowe słowa, to zręcznie operuje słownikiem ( choćby Google translator) i szybko da sobie z nimi radę. Wszystkie konieczne struktury gramatyczne już poznał i wskaże ich przykłady w tekście. Książki te fajnie przygotowują do prowadzenia rozmów na różne tematy, a to uważam za bardzo cenne.

level 6 – advanced (3000 words) – nie wypowiem się na temat tych książek z prostego powodu- nie przeczytałam ani jednej z nich, ponieważ czułam się na tyle pewnie, ze zaczęłam czytać po prostu książki i artykuły. Jeśli jednak wśród czytelników znajdzie się ktoś, kto ma doświadczenie, to śmiało- zapraszam do komentowania.

Jeśli ten opis nie do końca daje Ci pewność, to zawsze możesz sprawdzić na jakim poziomie jesteś dzięki testowi online.A każde z wydawnictw takie testy w swoich zasobach ma

Macmillan Readers

Cambridge Palcement Test

Oxford Graded readers

Penguin Level Test  

Dla kogo są lektury uproszczone?

No właśnie, przecież ja nie będę czytała bajek, a moje dziecko „Kuby rozpruwacza” ( przynajmniej jeszcze nie dziś). Proszę bez obaw, książki te są podzielone na lekturki dla dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych. Ale bez sensu jest chyba, abym rozwijała tu ten temat, bo chyba każdy po tytule zorientuje się .

Gdzie je kupić?

Wiele księgarni oferuje lektury uproszczone, ale rozpiętość cenowa jest naprawdę spora i dlatego właśnie warto sprawdzić ceny w poszczególnych sklepach. Nie podaję żadnej z księgarni, ale polecam wpisać w wyszukiwarkę:

księgarnia McMillan readers , Penguin readers, angielski lektury uproszczone

No sami wiecie.

Na koniec powtórzę: czytaj, bo to ułatwi i skróci Twoją naukę. Pozdrawiam

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *